W naszym serwisie pojawiła się kolejna mapa. Tym razem ze strefami płatnego parkowania we Wrocławiu. Obecnie są trzy strefy - A,B,C - wydzielone ze względu na wysokość opłat. Opłaty za postój pojazdów obowiązują w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00 oraz w soboty w godzinach 9.00 - 14.00.  Mapa dostępna jest tutaj - qqmaps.pl/wroclaw/parkingi

Wkrótce dodamy mapy ze strefami płatnego parkowania w kolejnych miastach.

A poniżej taki oto fragment brazylijskiego wybrzeża widoczny na Mapach Google. Jak widać półwysep nie ma jeszcze nazwy, ale skojarzenia są jednoznaczne.

W API Map Google dla Androida dodano możliwość nowych styli przy kreśleniu linni i poligonów dodawania własnych warstw. Teraz możemy rysować linie przerywane czy kropkowane. Mogą mieć też różne zakończenie np. w formie zwykłej strzałki lub grota. Pełną dokumentację i przewodnik znajdziemy pod linkiem tutaj

Zblizają się 12 urodziny Google Maps. Z tej okazji Matteo Archondis stworzył animowany film Google Maps, który zabierze nas w podróż po całym świecie. Składa się on z ponad 3 tysięcy scen street view, zdjeć satelitarnych i lotniczych dostępnych na Mapach Google. Dwu i pół minutowy film został stworzony w oprogramowaniu Ecolapse Street View Movie Maker. Narzędze to pozwala w ciekawy sposób wykorzystać zasoby Google Maps do prezentacji miast czy innych ciekawy miejsc. Na przykład możemy stworzyć film z panoram street view z wyznaczonej trasy miedzy dwoma markerami, dodać zdjęcia lotnicze i ukośne w różnym zbliżeniu i z różnej perspektywy. Efekt naprawdę może być zaskakujący.

Google przyzwyczaił nas, że na swoich mapach udostępnia zdjęcia satelitarne o przyzwoitej rozdzielczości, przeważnie kilkudziesięciu centymetrów, co pozwala wyróżnić przedmioty wielkości roweru czy kubła na śmieci. Są jednak miejsca, gdzie rozdzielczość jest wyjątkowo słaba i na pewno nie jest to przypadek. Tak jak na zdjęciu poniżej, które przestawia okolice miasta Volkel w Holandii.

 Jest to oczywiście działanie świadome, ale co w tym przypadku Google zamierza przed nami ukryć? Nie trudno to sprawdzić. Okazuje się, że jest to holenderska baza lotnicza, gdzie jak twierdzi WikiLeaks, znajdują się głowice nuklearne. Stąd może ta ostrożność? Ale chyba nie do końca... Gdy chcemy udostępnić to zdjęcie, na przykład wklejając je na stronę to widzimy już wszystko normalnie.

Jednym z pierwszych kroków przy tworzeniu każdej mapy jest wybór odpowiedniego odwzorowania kartograficznego, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu, sposobu przedstawiania powierzchni kuli ziemskiej na płaszczyźnie. Niestety nie ma odwzorowania idealnego, to znaczy takiego, które wierne odwzorowuje zarówno kąty, odległości, jaki i powierzchnie. Nie da się przenieść części lub całości ziemi ze sfery na płaszczyznę bez deformacji. Niektóre odwzorowanie posiadają punkt lub linię styczności z odwzorowywaną sferą. Deformacje w punkcie lub linii styczności w takich odwzorowaniach są najmniejsze i wzrastają wraz z oddalaniem się od tego miejsca. Odwzorowanie dobiera się pod kątem obszaru jaki chcemy przedstawić na mapie (ma tutaj znaczenie przede wszystkim szerokość geograficzna) oraz przeznaczenie mapy.

Mapy Google opierają się na odwzorowaniu zbliżonym do odwzorowania walcowego równokątnego (odwzorowania Merkatora), nazwanym odwzorowaniem Web Mercator, które stało się pewnym standardem stosowanym w odwzorowaniach internetowych aplikacjach mapowych: Google Maps, Bing Maps, OpenStreetMap, Mapquest, Esri, Mapbox oraz wielu innych.

Wzory przekształcające są zasadniczo takie same jak w standardowym walcowym odwzorowaniu Mrecatora, ale przed powiększeniem mapy , "współrzędne" są ustawione tak, że lewy górny róg jest (0, 0), a w prawym dolnym rogu (256, 256):

gdzie λ jest długością geograficzną i φ jest szerokością geograficzną w radianach.

Mało kto wie, ale po Mapach Google można w całkiem wygodny sposób poruszać się korzystając wyłącznie z klawiatury. Jest to oczywiście alternatywny sposób sterowania tylko dla użytkowników komputerów stacjonarnych czy laptopów, czyli po prostu takich z klawiaturą. Użytkownicy smartfonów czy tabletów są skazani na ruchy palcami:)

Jeśli zatem kogoś męczy korzystanie z myszki lub touchpada (lub też urządzenia te się popsuły, co niestety się zdarza) i potrzebujemy skorzystać z Map Google podpowiadamy co i jak.

Po otwarciu Google Maps, klikamy klawiszem TAB kilkakrotnie, aż wejdziemy na mapę. Zauważymy to, kiedy strzałkami kontrolnymi będziemy mogli przesuwać obraz mapy. Możemy w ten sposób najechać na dowolną lokalizację. Klawiszami plus  (+) oraz minus (-) zmieniamy skalę. I właściwie to tyle. Następnie TAB-em możemy wejść i uruchomić funkcję, które nas interesują: wyznaczanie trasy, wyszukiwanie miejsc, nawigację, czy na przykład włączyć warstwę zdjęć satelitarnych.

Pojawiał się nowa wersja aplikacji Google Earth o numerze 7.1.8.3036. Jest to drobna aktualizacja naprawiająca błędy programu. Główną zmianą, widoczną na pierwszy rzut oka, jest nieco bardziej nowoczesny wygląd menu i innych elementów interfejsu.

Pewien rolnik z duńskiej wioski nad jeziorem Klejtrup okazał się niecodziennym pasjonatem kartografii. Przez ponad 25 lat w zatoce powstałej na brzegu jeziora przy jego gospodarstwie usypał wyspy przedstawiające mapę świata. Po tak stworzonej mapie można się przespacerować. Każde z państw reprezentowane jest przez swoją flagę, dlatego może to być dobra lekcja kartografii, no i w kilka chwil można zwiedzić cały świat.

Zima w Tatrach rozpoczęła się na dobre. Warunki na stokach narciarskich podobno idealne i narciarze mogą już smarować swój sprzęt. A ci co lubią piesze wędrówki, muszą poczekać kilka miesięcy, zanim śniegi stopnieją i będą mogli bezpiecznie wyruszyć na szlaki. Poniżej dwa zdjęcia satelitarne Tatr - odsłona letnia i zimowa. Pierwsze wykonane zostało w kwietniu 2009 roku. O tej porze na nizinach już zaczyna się zielenić, a tu jeszcze sroga zima. Drugie zdjęcie wykonane zostało w sierpniu 2014 roku.

 

Fot. Google Earth